Novinky

TOP hry 2024 - první část

Na rok 2024 si sice budeme muset ještě chvilku počkat, ale to není důvod pro to, abychom se už teď nemohli těšit na hry, které snad přinese. Hoď se pěkně do klidu a čekuj první část našeho seznamu, kde ti představíme TOP hry 2024.

Ark 2

Komu učarovala krása survival žánru v podobě staršího titulu s názvem Ark Survival Evolved, ten bude jistě nadšený z nově chystaného pokračování Ark 2. Není sice ještě úplně jisté, kdy tahle RPG záležitost šmrnclá akční adventurou přesně vyjde, ale je nad slunce jasnější, že se příběhově opět vydáme k počátkům lidského rodu. Čekej střety s jinými kmeny a těš se na setkání s T-Rexem, po kterém budeš mít plnou bederní roušku.

Avowed

Vzdycháš při vyslovení slov The Elder Scrolls V: Skyrim jako zamilovaná školačka? Tak počkej, jak s tebou zamává tahle chystaná hra na PC a Xbox Series X/S. Avowed je singleplayerové RPG, které tě zavede do světa Eora. Tady stejně jako v předešlém titulu není nouze o magické souboje ani křížení zbraní a ty si budeš moct vybrat, jestli absolvuješ dějovou linku za postavu člověka či elfa. Podobně jako u Ark 2 není ani u Avowed jisté, kdy konečně spatří světlo světa, nicméně to mu nemůže ubrat na atraktivitě. My se těšíme. Hodně.

Dragon Age: Dreadwolf

Ve vodách (nejen) konzolových RPG se ještě chvíli zdržíme a zabrousíme do fantasy světa plného magie, trpaslíků a přirozeně taky čarodějů. Dragon Age: Dreadwol nás vezme na dobrodružnou cestu do Tevinteru, který na rozdíl od (téměř) zbytku světa, řídí mágové. Dragon Age: Dreadwol je už čtvrtou „Dragon Age“ hrou z dílny Studia BioWare a dá se očekávat, že podobně jako v předchozích titulech budeš moct na svých cestách potkat i staré známé z předchozích titulů zmíněné herní série.

Final Fantasy VII Rebirth

Pakliže jsi gamingovej veterán asi jako já, tak herní série Final Fantasy patří dost možná k prvotinám, se kterými ses kdy mohl setkat. To tenkrát frčelo FF na PlayStation jedničce, svět (a s ním i hry) se točil v poněkud poklidnějším tempu a o tom, že jednou budeme natěšení na Final Fantasy VII Rebirth, tak o tom se nám mohlo leda tak zdát. No, sny se někdy plní, a tak se počátkem příštího roku KONEČNĚ dočkáme! Final Fantasy VII Rebirth je pokračováním Final Fantasy VII Remake, takže i tady budeme ovládat žoldáka Clouda Strifa a jeho partu ekoteroristů. Původní hra byla čistě singleplayerová záležitost, takže doufat, že se nejnovější FF zařadí mezi hry pro dva hráče, by bylo poněkud naivní.

Frostpunk 2

Předpokládaný datum vydání Frostpunk 2 spadá (snad) do první poloviny roku 2024 a majitelé konzolí ostrouhají (alespoň zpočátku) lusku. Do mrazivého světa této survival budovatelské strategie by se měli vydat pouze neohrožení anglicky hovořící jedinci, protože Frostpunk 2 je bez české lokace a bohužel se tak nezařadí ani mezi hry s českými titulky. Pokračování původní hry Frostpunk nás vezme tdo doby, kdy lidstvo přežilo mrazivou bouři a třicet let po událostech z prvního dílu se opět staneš správcem jedné z přeživších kolonií. Ta je opět ovládána jak touhou přežít, tak i každodenním strachem z umrznutí. Aby toho nebylo málo, vedle zimy, hladu a nemocí si budeš muset poradit s různými názory na to, jak celou společnost řídit, a tak budeš mít prostě plné (omrzlé) ruce práce, aby se ti kolonie nerozpadla pod rukama. Good luck, honey!

Gothic remake

Jestli v tomhle seznamu hledáš třešničku na dortu, tak tady ji máš. Gothic remake neboli Gothic 1 je dalším pokračováním herní série Gothic a zároveň vymodlené znovuzpracované dobrodružství bezejmenného hrdiny v dolech na kouzelnou rudu v modernějším hávu. Krom toho, co známe z předlohy, máme očekávat i nově vzniklý obsah, který by měl hru rozšířit o nové lokace i rozhovory. Co všechno remake Gothic přinese se ale s jistotou dozvíme nejspíš až ve druhé polovině příštího roku, přičemž tuhle singleplayerovou RPG budou moc zapařit nejen kompoví nadšenci, ale i majitelé konzolí Xbox Series X/S a ti, kdo propadli hraní her na PlayStation 5.

Little Nightmares 3

Chceš se bát, ale jen tak zlehka? Máš rád dětské hry a hledáš něco, co bys mohl zapařit s kámošem? Tak to sáhni po Little Nightmares 3, což je jednak (mimo single linku) taky hra pro dva hráče a jednak je to hra známá groteskní hrůzostrašností příběhu, ve kterém se děti snaží čelit strachu a nástrahám života (však víš, noční můry, obavy z písemek, to, že dojde žužu… :D). Opět tě uchvátí roztomile legrační grafika a tvé mozkové závity potrápí nejedna hádanka. Little Nightmares 3 je naprosto úžasná adventura, ve které budeš řešit logické puzzle a schovávat se a utíkat před příšerama. K radosti velké skupiny pařmenstva bude tahle hra dostupná nejen na nejnovější konzolové stroje, ale zahrají si ji i milovníci her na Nintendo Switch, majitelé Xbox One, anebo třeba ti, kdo raději sáhnou po hrách na PlayStation 4. Prostě paráda!

Tak jo, kámo – první sedmičku toho nejlepšího, co na nás v příštím roce vývojáři vychrlí, jsme prolétli raz dva a my už se nemůžeme dočkat, až ti ukážem i zbytek. Do tý doby gamingu zdar!

Mortal Kombat 1

Psal se rok 1995, kdy jsme z televizních obrazovek mohli poprvé slyšet legendární hlášku „Už to začalo,“ která zazní na začátku snímku Mortal Kombat: Boj na život a na smrt téměř démonickým hlasem. To byl Mortal Kombat ještě v plenkách a rozhodně se mu nesnilo o tom, že se jen o tři roky starší hra jednou vypracuje na kultovku známou po celém světě.

Teď by měli zpozornět všichni milovníci brutálních her. Dvanáctý Mortal Kombat už se totiž rozcvičuje, aby nám všem už velice brzy nakopal zadky.

Mortal Kombat 1 – Kdy a na čem

Když říkáme brzy, tak tím myslíme opravdu brzy. Premiéra dalšího dílu legendární herní série Mortal Kombat vyjde už 19.září a těšit se na něj můžou milovníci her na PC, ale taky přirozeně zarytí fanoušci konzolí. Konkrétně Mortal Kombat 1 potěší majitele Nintendo Switch, zkrátka nepřijdou ani ti, kdo paří na strojích Xbox Series X/S a přirozeně nový Mortal Kombat najdeš i mezi hrami na PlayStation 5.

Mortal Kombat 1 – na co se můžeš těšit

Mortal Kombat není třeba sáhodlouze představovat. Vryl se do našich myslí už dávno a prakticky od samého počátku svého vzniku platí za brutální řežbu, která ve světě bojových her má jen malou konkurenci. Kdysi dávno v dobách herního pravěku mohla Mortal Kombatu konkurovat možná tak hra Tekken, ale tak se tak nějak ztratila z povědomí rvaček chtivého pařmenstva. Nutno dodat, že se vývojáři snaží a herní série Tekken má stále co nabídnout (pokud teda paříš hry na PlayStation 4 nebo máš doma starší konzole PlayStation 3 nebo PS2 – v tomhle případě se vyplatí čeknout nabídku bazarových her). Jenže koho zajímá nějakej Tekken, že jo?

Nejnovější Mortal Kombat 1 (dříve označovaný pracovním názvem Mortal Kombat 12) nás kopne na začátek a ačkoliv si samozřejmě budeme muset na celkový dojem ještě chviličku počkat, rozhodně se máme (ostatně jako pokaždé) na co těšit. S ohledem na zmíněný restart a to, co jsme mohli vidět v traileru, lze očekávat „opětovné radostné shledání“ s oblíbenými postavami. Nečekej jen strohou řezačku bez příběhové linie, jako to bylo u historicky prvního Mortal Kombatu. Herní sérka Mortal Kombat se toho nebojí a rozvíjí jak dějovou linku, tak škálu charakterů, se kterými se v průběhu let hráči mohli setkat.

Už jsme zaznamenali Vetřelce a predátora, potkali jsme Kratose, Spawna i Freddy Kruegera a mnoho dalších původně ne zrovna „mortal kombatských“ postav. Vedle nich dojde samozřejmě i na ty důvěrně známé, mezi které patří například kouzelník Quan Chi, Liu Kang, Takeda Takahashi nebo Ermac. entita složená z legií mrtvých duší.

Stálice (a co si budeme zároveň opravdové hvězdy Mortal Kombatu) nesoucích jména Scorpion a Sub Zero ani nebudeme zmiňovat. Bez nich by to jednoduše nešlo, protože k téhle legendárce bojových her patří jako Tom k Jerrymu nebo párek k hořčici (nebo kečupu – chápeš, jak to myslíme). O různorodé charaktery tedy v Mortal Kombat 1 rozhodně není nouze a vsadíme boty, že ani ty nebudeš vědět, po kom sáhnout dřív.

V tomhle směru stojí za zmínku zatím asi největší novinka Mortal Kombat 1 a tou je tzv. Kameo systém, díky kterému si ke svému bojovníkovi vybereš ještě podpůrný charakter dotvářející nabídku speciálních úderů (což jen potvrzuje to, co jsme psali výše – že se do hry dostane i celá řada hostujících charakterů, které jinak ve světě Mortal Kombatu nemají co dělat).

Mortal Kombat 1 – multiplayer a čeština

Na tohle snad ani nemá smysl odpovídat. Na soubojích je totiž Mortal Kombat přímo založený, takže ANO, bude obsahovat hru pro více hráčů. Díky cross-play by měla v Mortal Kombat 1 přibýt možnost zahrát si s kámošema proti sobě napříč platformami a pokud se zadaří, bude i možnost zapařit proti sobě taky na více platformách s jednotným postupem (cross-progression).

S českou lokalizací nepočítal žádný z předešlých titulů Mortal Kombatu, tak se obáváme, že se ani Mortal Kombat 1 nezařadí mezi hry s českými titulky nebo ještě líp mezi hry s českým dabingem. Na druhou stranu, nemyslíme si, že by absence češtiny kdy v historii celé herní série někomu vadila. Ona totiž jedna dobře mířená je kolikrát víc jak tisíc slov, že ano :D

Mortal Kombat – Merch

Pokud jde o nabídku herních předmětů, tak překvapivě i v této oblasti má Mortal Kombat co nabídnout. Není toho sice bůhvíjakej ranec, ale do začátku rozhodně dobrý. Čekání na Mortal Kombat 1 si můžeš zkrátit zapařením třeba doposud posledního vydaného titulu Mortal Kombat 11 Ultimate nebo můžeš rozšířit či založit svou sbírku postaviček Funko POP, ve které by rozhodně neměly chybět postavičky 535 Mortal Kombat Liu Kang nebo 538 Mortal Kombat Raiden. Klasikou veškerého merche je obleční a doplňky, přičemž tady bychom sáhli třeba po Kšiltovce Mortal Kombat Dragon. A kdyby snad mezi bijcemi Mortal Kombatu byl i nějaký malý-velký bojovník, tak v nabídce hraček můžeme vyzdvihnout třeba třicet pět cenťáků vysokou plyšovou hračku Mortal Kombat Raiden, která se bude skvěle vyjímat někde na poličce nebo posteli.

Monster Jam - obři na čtyřech kolech

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, ale myslím, že fanoušci Monster Jamu by nesouhlasili. Co že to Monster Jam je, a že právě tady víc než jinde platí ono „sedím vysoko, vidím daleko“, to si osvětlíme v dnešním článku.

Monster Jam – krátké představení

Samotná soutěž Monster Jam se svými jasně danými pravidly je v „oboru burácivých motorů“ poměrně novou záležitostí, nicméně i přes svou dosavadní krátkodobou existenci se v ní pohybuje asi 300 závodních strojů. Předcházela jí soutěž Battle of the Monster Truck a teprve v roce 1987 vznikla první oficiální soutěž Monster Jam.

Zatímco ve Spojených státech amerických se soutěž Monster Jam těší skutečně velké oblibě, u nás je tento adrenalinový zážitek teprve v plenkách. Dost možná je to historií samotných monter trucků, která sahá o pět let dál a samozřejmě se obdobně jako historie Monster Jamu začala psát za tou velkou slanou louží.

Monster JamMonster Jam - Zdroj: monsterjam.com

Monster truck – historie

Jen si to představ, americký venkov, traktory kam se podíváš a neutuchající mužská touha závodit a být lepší v závodu traktorů jak sousedovic Henry (nebo George, nebo Bob). No a jeden takovej Bob, konkrétně Chandler všem ostatním strýcům vytřel zrak. Přifrčel totiž na soutěž traktůrků s upraveným pickupem Ford F-250 vybaveným obrovskými koly. Tahle vychytávka se osvědčila, a tak dalších monster trucků byly záhy plné snad všechny podobné akce. Ze začátku monster trucky sloužily jen pro pobavení diváků a přejížděly ostatní vozy a později v osmdesátém čtvrtém byla založena již zmíněná soutěž Battle of the Monster Truck, která dala monster truckům jejich vlastní prostor.

monster truck Bigfoot 5Bob Chandler a jeho motorový obr - Zdroj: i.pinimg.com

A že ho potřebují fakt hodně – současný rekordman mezi monster trucky Bigfoot #5 je skutečný čtyřkolový obr. Je v pořadí už pátým monster truckem, který Bob Chandler (nojo, drží ho to pořád, i když už mu je přes osmdesát) za svůj život vytvořil a Guinnessova kniha světových rekordů ho uvádí jako „nejvyšší, nejširší a nejtěžší pick-up na světě“. Trčí se do úctyhodné výšky 4,7 metrů, váží těžko představitelných 17.236 kilo (asi jako tři samci slona afrického) a jeho pneumatiky měří 3 metry. Tenhle krasavec se jednoduše nedá přehlédnout, a protože se těší skutečně pozornosti všech, kdo ho vidí, a protože byl první svého druhu, objevil se i celé řadě filmů (třeba v Take This Job and Shove It z roku 1981).

Bob Chandler sedící na Bigfoot #5 - Zdroj: guinnessworldrecords.com

V současnosti jsou monster trucky oproti původním modelům díky laminátovým karoseriím, lepším motorům a vlastním závěsným systémem pro každé kolo daleko lépe ovladatelné, jsou lehčí a samozřejmě taky bezpečnější.

Monster Jam v ČR, hračky a hry

Poprvé jsme se s vytuněnými obry v rámci soutěže Monster Jam v České republice setkali v roce 2005. Sazka Arena byla narvaná k prasknutí a v rámci několikadenní show se divákům postupně přestavily vozy s rozmanitými jmény jako například Superman, Inferno (peklo) nebo El Toro Loco (splašený býk). Ačkoliv strhnout českého diváka adrenalinovou akcí není tak snadné, jako v USA, kde u Monster Jam přihlížející doslova šílí, jak fandí svým favoritům, i tak zanechala Monster Jam dojem.

Od té doby u nás výrazně stoupla také obliba autíček Monster Jam. Tyto hračky potěší asi víc kluky, ale to neznamená, že by se role řidiče monster trucku nemohla zhostit i holka. Konec konců na seznamu řidičů Monster Jamu jsou i dámy. Jmenovitě například Krysten Anderson nebo její kolegyně Cynthia Gauthier. Nicméně stejně jako zmíněné ženy nejezdí výhradně v růžových kárách (i když i takový se v soutěži Monster Jam najdou), tak ani ty nemusíš vybírat pouze mezi tradiční kombinací modré a růžové.

Vybírej z naší nabídky autíček Monster Jam a dopřej si to nejlepší pro pořádání své vlastní Monster Jam soutěže. Sáhni třeba po Monster Jam Monster Mutt Dalmatian, dopřej si Monster Jam Lucas Stabilizer, anebo rozšiř svou sbírku Monster Jam o autíčko Monster Jam Megalodon. Proháněj se arénou s červeným Monster Jam Axe, nakopni zábavu s Monster Jam Series 26 Zombie, anebo to natři soupeřům v upraveném školním autobusu Monster Jam Fuel Academy, kterým ale naše nabídka autíček monster Jam ani zdaleka nekončí.

Vedle klasických hraček v podobě autíček Monster Jam, můžeš zavítat do Master Jam soutěže i prostřednictvím her. V tomto směru se zaradují jak milovníci her na PC, tak majitelé konzolí. Monster Jam totiž fanouškům závodních her přináší Monster Jam Steel Titans, která naprosto bez obtíží frčí třeba na konzoli PlayStation 4 nebo herní titul Monster Jam Steel Titans 2, který šlape na Xbox One, ale najdeš ho i mezi hrami na PS4.